3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΛΙΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η νέα ιστοσελίδα του σχολείου μας είναι: https://3gym-iliou.att.sch.gr/. Ως εκ τούτου, ο παρών ιστότοπος δεν θα ενημερώνεται εφεξής.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ 2023-2024

1. Πενταμελή συμβούλια

Για να δείτε το πρόγραμμα που θα ισχύει τον Νοέμβριο, πατήστε εδώ.

Placement test στα Αγγλικά

Σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 14/09/2023, την 3η ώρα, οι μαθητές της Α΄ Τάξης θα γράψουν την υποχρεωτική διαγνωστική δοκιμασία στην αγγλική γλώσσα (Placement test) προκειμένου να σχεδιαστεί η διδασκαλία σύμφωνα με το επίπεδο γνώσεων των μαθητών κάθε τμήματος. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί μεγάλη ανομοιογένεια στο επίπεδο των γνώσεων των μαθητών στην αγγλική γλώσσα ενδείκνυται η κατανομή των μαθητών σε δυο επίπεδα. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα υπάρξει διαχωρισμός και θα υπερισχύσει το επίπεδο γνώσεων της πλειοψηφίας κάθε τμήματος.

Ο αγιασμός στο σχολείο μας θα γίνει την Δευτέρα 11/09/2023 στις 08:30. Θα δοθούν βιβλία και το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας. Καλή σχολική χρονιά!!!

Οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών της Α΄ τάξης πρέπει να συμπληρώσουν τις Υπεύθυνες Δηλώσεις και να τις αποστείλουν / καταθέσουν στο σχολείο (είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω https://www.gov.gr/), προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή του παιδιού τους. Η Υπ. Δήλωση Α είναι για τον/την πρώτο/η γονέα/κηδεμόνα που πρέπει να συμπληρώσει ακριβώς τα στοιχεία του/της, όπως εμφανίζονται στο taxisnet. Για να την κατεβάσετε, πατήστε εδώ. Η Υπ. Δήλωση Β είναι για τον έτερο γονέα /κηδεμόνα. Για να την κατεβάσετε, πατήστε εδώ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ

ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8.30 π.μ.-1.30 μ.μ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ

του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ζωγραφικής

«Άγριες μέλισσες και άλλοι επικονιαστές

στα λουλούδια του τόπου μου.»

Στον διαγωνισμό που οργάνωσε το Πανεπιστήμιο Αιγαίου η μαθήτρια

του σχολείου μας Νταλάνι Μελίσα  (τμήμα Α4)

βραβεύτηκε με έπαινο για το έργο της.

Δείτε ολόκληρη την ανακοίνωση του Πανεπιστημίου Αιγαίου

Τα έργα όλων των συμμετεχόντων στον Διαγωνισμό είναι διαθέσιμα, μέσω του συνδέσμου:

https://geo-nas.aegean.gr:7071/(Όνομα χρήστη sch_user, κωδικός πρόσβασης h'LGt\5u).

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση απονομής

στο: https://youtu.be/IafmJZVzyVE

Το έργο της μαθήτριας που βραβεύτηκε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ 3-4-2023

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

«ΑΓΡΙΕΣ ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΠΙΚΟΝΙΑΣΤΕΣ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ

ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΟΥ»

ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ

image1

image2

Σκοπός του προτεινόμενου Διαγωνισμού είναι η απεικόνιση των σχέσεων ανθέων με άγριες μέλισσες ή άλλους επικονιαστές (σφήκες, σκαθάρια, μύγες, πεταλούδες, και, σε μικρότερο βαθμό, με την κοινή ή μελιτοφόρο μέλισσα) που απαντούν στην ελληνική φύση, σε κήπους, και σε καλλιεργούμενες εκτάσεις. Ειδικός μαθησιακός σκοπός είναι η ικανότητα παρατήρησης και διάκρισης, από μέρους των μαθητών/τριών, των τύπων επικονιαστών και ανθέων, των σχέσεων μεταξύ αυτών, καθώς και η ευαισθητοποίησή τους σχετικά με την σημαντικότατη αυτή σχέση οικολογικής αμοιβαιότητας.

Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν σ΄ αυτή την εικαστική δημιουργική έκφραση μπορούν να έλθουν τη Δευτέρα, 24 Οκτωβρίου και ώρα 2:15 μ.μ έως 4:00 μ.μ  στην αίθουσα εκδηλώσεων του 3ου Γυμνασίου Ιλίου.

Για τυχόν απορίες ρωτήστε τον κ. Χρυσοστομίδη Π. ή τον κ. Λαγογιάννη Α., που είναι και οι διοργανωτές του διαγωνισμού στο σχολείο μας. Επίσης δεχόμαστε συμμετοχές μέχρι και  την Παρασκευή, 21-10-22.

Η Διεύθυνση και ο σύλλογος καθηγητών  θα προσφέρουν τα ειδικά χαρτιά ζωγραφικής και θα καλύψουν τα ταχυδρομικά έξοδα αποστολής στο Πανεπιστήμιο του Αιγαίου. Εσείς φέρτε την διάθεση, την έμπνευση και κάποια εργαλεία φυσικά, που θα χρειαστούν για να ζωγραφίσετε (χρώματα, πινέλα, διαλυτικά…). Τα έργα των μαθητών θα φωτοτυπηθούν  πριν την αποστολή και θα εκτεθούν στο σχολείο μας.

Η χαρά της συμμετοχής και η συνειδητοποίηση της αξίας των επικονιαστών για τον πλανήτη και τη ζωή μας είναι το σημαντικότερο βραβείο που θα κερδίσουμε όλοι. Όσοι έχουν μεράκι ξέρουν πως η αξία βρίσκεται στην ακατανίκητη ανάγκη της έκφρασης και όχι στα «μπράβο»!

27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ

Με τον όρο Ολοκαύτωμα περιγράφεται ο υποκινούμενος από το κράτος συστηματικός

διωγμός και η γενοκτονία διαφόρων εθνικών, θρησκευτικών, κοινωνικών και πολιτικών

ομάδων κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου από τη Ναζιστική Γερμανία και τους

συνεργάτες της.

Στα αρχικά στοιχεία που συνθέτουν το Ολοκαύτωμα είναι το πογκρόμ της Νύχτας των

Κρυστάλλων και το Πρόγραμμα Ευθανασίας T-4, τα οποία οδήγησαν στη συνέχεια

στα τάγματα θανάτου και στα στρατόπεδα εξόντωσης τα οποία αποτελούσαν μαζική

και κεντρικά οργανωμένη προσπάθεια για την εξόντωση κάθε μέλους των κοινοτήτων που

αποτελούσαν στόχο των Ναζί.

Δείτε εδώ από την επίσκεψη του σχολείου μας το 2016 στο Άουσβιτς.

Δείτε εδώ από την επίσκεψη του σχολείου μας το 2017 στο Νταχάου.

Επιμέλεια: Ζάχου Αγγελική (ΠΕ02, Φιλόλογος)

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΑΙΤΗΣΗΣ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

ΩΡΑΡΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

1η ώρα   8.30 - 9.10
2η ώρα  9.20 - 10.00
 3η ώρα 10.10 - 10.50
 4η ώρα 11.00 - 11.40
 5η ώρα 11.50 - 12.30
 6η ώρα 12.40 - 13.20
 7η ώρα 13.30 - 14.10

Ωράριο Μαθημάτων Τηλεκπαίδευσης

Βρείτε εδώ τις οδηγίες σύνδεσης στην πλατφόρμα Webex

για τηλεδιάσκεψη.

Οδηγίες προς μαθητές για συμμετοχή σε τηλεδιάσκεψη

όταν δεν υπάρχει σύνδεση Internet.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΣΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ e-class